| |
Missouri Department of Transportation

Social Media Facebook Twitter Flickr Blog YouTube RSS

Missouri Highways and Transportation Commission

Current Members

 Home  |  Current Members | Commission Background  | Meeting Dates and AgendasMeeting Minutes | Past Members



 

Stephen R. Miller

Chair

Name: Stephen R. Miller
Appointed: 8/11/2009
Term Ending: 3/1/2011
Political Party: Republican
Residence: Kansas City
Biography

 

Lloyd J. Carmichael

Vice Chair

Name: Lloyd J. Carmichael
Appointed: 4/2/2009
Term Ending: 3/1/2015
Political Party: Democrat
Residence: Springfield
Biography

Vacant

Name: Vacant
Appointed:
Term Ending: 3/1/2017
Political Party:
Democrat

Residence:

 


Commissioner Kenneth Suelthaus

Name: Kenneth H. Suelthaus
Appointed: 6/1/2010
Term Ending: 3/1/2015
Political Party: Republican

Residence: St. Louis
Biography


 

Vacant

Name: Vacant
Appointed:
Term Ending: 3/1/2019
Political Party: Republican

Residence:

Gregg C. Smith

Name: Gregg C. Smith
Appointed: 6/3/2013
Term Ending: 3/1/2019
Political Party: Democrat
Residence: Clinton

Biography

 

Please see Section 226.030 RSMo regarding Commission member terms.

 

About Us
How Do I...
Contact Us
Missouri Department of Transportation
Central Office
105 W. Capitol Avenue
Jefferson City, MO 65102
1-888-ASK-MODOT (275-6636)
horz_bar
| | |
Missouri State Government
© 2013 Missouri Department of Transportation. All Rights Reserved.   Privacy Policy.
 
 
 
 
RSS FeedYoutubeBlogFlickrTwitter Facebook